Подсветка в машине штатная, отказалась светить. Разобрал, там стоит маленький светодиод и СМД компоненты на плате. Прозвонил. Получается такая схема. Подскажите. Зачем так сложно? Для чего там конденсатор? Если выбросить конденсатор, стабилитрон (ZD1) и диод D1, оставить только светодиод L1 и резисторы, чем чревато? И светодиод L1 прозванивается именно так, как нарисован на схеме. Хотя понимаю, что так он работать не будет. Может у меня не выходит в схеме его вызвонить.
Для повноцінного аналізу потрібно ще знати номінали, і мати повну ідею роботи всієї схеми електрообладнання в авто. Лише тоді можна повноцінно розгадати все, особливо необхідність конденсатора С1. Бо зазвичай - так увімкнені конденсатори в колах живлення необхідні для стабільності активних схем - а тут повністю пасивна схема. Частково, він може ковтати імпульси перенапруги, що можуть утворюватися в електропроводці, при роботі, наприклад, соленоїдів. Тобто, для захисту самого чутливого тут елементу - світлодіоду. В іншому: R1-ZD1 утворюють параметричний стабілізатор, який може бути і просто фільтром імпульсів перенапруги, а може (більш ймовірно) - частково стабілізувати напругу на R2-L2. R2 - баластний резистор для світлодіода, задає його робочий струм. Разом з попереднім параметричним стабілізатором - струм стабілітрона може бути більш стабільним, ніж без R1-ZD1. D1 - можливо, від захисту стабілітрона від надлишкового струму при зворотній полярності напруги, чи захисту світлодіода від зворотної напруги (для деяких світлодіодів зворотна напруга вище 6-7 вольт може бути вже небезпечною).
Sillent 23.03.2023 23:04 пишет: ...светодиод L1 прозванивается именно так, как нарисован на схеме. Хотя понимаю, что так он работать не будет. Может у меня не выходит в схеме его вызвонить.
Скоріш за все, це "звониться" стабілітрон в прямому напрямку. А світлодіод, мабуть, згорів. При "прозвонці" справний світлодіод має трохи підсвічувати.
Дякую. Саме світлодіод не світився. Тому думав, що може у мене тестер не той. Поїхав до ремонту мобільних телефонів, ті сказали, що такого світлодіоду у них не має, він світить у бік, а не вгору. Я купив світлодіод подібного розміру, попросив припаяти його боком. За пайку взяли 200 грн. Треба було самому паяти. ))) Наче працює все, але яскравість не така, як була на рідному світлодіоді. Був вимушений викидати світлофільтр, бо світилась лише половина надпису. Зараз також, результат не ідеальний, але краще, ніж було. На іншому боці, штатний світить рівномірно та більш яскраво. Всім дякую.
VovkZ 23.03.2023 23:46 пишет: Для повноцінного аналізу потрібно ще знати номінали, і мати повну ідею роботи всієї схеми електрообладнання в авто. Лише тоді можна повноцінно розгадати все, особливо необхідність конденсатора С1. Бо зазвичай - так увімкнені конденсатори в колах живлення необхідні для стабільності активних схем - а тут повністю пасивна схема. Частково, він може ковтати імпульси перенапруги, що можуть утворюватися в електропроводці, при роботі, наприклад, соленоїдів. Тобто, для захисту самого чутливого тут елементу - світлодіоду. В іншому: R1-ZD1 утворюють параметричний стабілізатор, який може бути і просто фільтром імпульсів перенапруги, а може (більш ймовірно) - частково стабілізувати напругу на R2-L2. R2 - баластний резистор для світлодіода, задає його робочий струм. Разом з попереднім параметричним стабілізатором - струм стабілітрона може бути більш стабільним, ніж без R1-ZD1. D1 - можливо, від захисту стабілітрона від надлишкового струму при зворотній полярності напруги, чи захисту світлодіода від зворотної напруги (для деяких світлодіодів зворотна напруга вище 6-7 вольт може бути вже небезпечною).
Це штатна підсвітка порогу. Під час відкритої двері світиться назва автівки на накладці порогу.